Európske ovocie

Jahody – plody lásky a zdravia

Jahody patria medzi ovocie nezameniteľnej chute a vône. Vedeli ste, že červenú farbu im prepožičiava skupina antioxidantov zvaná anthokyany? Aj vďaka nim sú jahody skvelé v boji proti pôsobeniu voľných radikálov. Blahodarne však pôsobia aj proti zápche, hemeroidom či zápalom.

Fragaria Vesca
odroda Senga Sengana

– Vyšľachtená jahoda

Stredne skorá odroda, bohatá na vitamíny a minerály, ktorá poskytuje výraznú sladkú chuť.
Plody Senga Sengana majú tmavočervenú farbu. Prirodzene masívna dužina, s nízkym obsahom kyselín, avšak s výraznou chuťou a vysokým obsahom fruktózy, vhodná pre uskladnenie v mrazničke. Je ideálna pre použitie v zákuskoch, sorbetoch, ‘smoothies’, želé, kompótoch a šalátoch. Vďaka jej lesklým, šťavnatým a aromatickým plodom je známa a populárna medzi gurmánmi po celom svete.

Pre správne fungovanie imunitného systému

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sú skvelým posilňovačom imunity. V 100 g poskytujú až 62 mg vitamínu C, čo je až o 10 mg viac než citrusové plody.

Prečo by sme mali konzumovať jahody po celý rok?

Zdroj antioxidantov

Vysoký obsah vitamínu C spolu s ďalšími antioxidantami, ako sú napr. flavonoidy a anthokyany chránia bunky pred poškodením oxidatívnym stresom. Sú tak napr. dobrým prostriedkom v prevencii aterosklerózy, a teda chorôb srdca a ciev.

Sú zdrojom vlákniny

Konzumáciou 100 g jahôd získame 8 % dennej odporúčanej dávky vlákniny. Vláknina podporuje trávenie a vyprázdňovanie, spomaľuje vstrebávanie cholesterolu a cukru do krvi.

K dobrej činnosti svalov, vrátane srdca

Vďaka obsahu draslíka môžu byť jahody skvelým pomocníkom pri cvičení a udržaní zdravého srdca. Draslík znižuje krvný tlak a fytosteroly, ktoré jahody tiež obsahujú, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, čím jahody celkovo zlepšujú stav srdca a ciev.

Prispievajú k správnej psychickej činnosti

Vďaka obsahu kyseliny listovej môžu jahody zmierňovať pocit únavy a priaznivo pôsobiť na nervový systém a duševnú činnosť.

Pre lesklú pokožku, vlasy, pevné nechty, zuby a kosti

Pravidelná konzumácia jahôd vďaka vitamínu C môže zlepšiť stav spojivových a mäkkých tkanív.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.