Tel: +421902901930

ZELENINA

 

ČEĽAĎ TEKVICOVITÝCH RASTLÍN

Cucurbitaceae
Cucubrita Pepo, Cucurbita Pepo L.

Päť najrozšírenejších druhov čeľade tekvicovitých sa pestuje po celom svete kvôli ich jedlým plodom, všeobecne známych ako tekvica, dyňa, alebo cuketa v závislosti na druhu, odrode, semenách alebo miestnom nárečí.

Tekvica

  • Vyšľachtená tekvica

Tekvica je kultivar tekvicovitých rastlín, ktorá je guľatá s hladkým, mierne rebrovaným povrchom a žltým až oranžovým sfarbením. Tekvica sa nazýva aj zimná tekvica a sú to zrelé plody niektorých druhov z rodu Cucurbita. Zimná tekvica je ročná rastlina s plodmi rastúcimi v letnom období a je zastúpená niekoľkými druhmi. Tieto druhy sa líšia od letnej tekvice v tom, že sa zbierajú a konzumujú v zrelej fáze plodov, kedy semená vo vnútri sú už plne vyzreté a koža sa zmení do tuhej kôry. Väčšina druhov tekvice môže byť v tejto fáze uskladnená pre použitie v zime.

Letná tekvica patrí medzi druhy tekvice, ktoré sa zbierajú nezrelé, zatiaľ čo kôra je stále tenká, jemná a jedlá. Takmer všetky letné tekvice sú odrody tekvice obyčajnej, aj keď opačne, nie všetky druhy tekvice obyčajnej sú považované aj za letné tekvice. Názov “Letná tekvica” poukazuje na krátku trvanlivosť týchto tekvíc, na rozdiel od zimnej tekvice. Plody Cucurbita sú zdrojom niektorých živín, ako je vitamín A, C a železa, a rovnako ako všetky rastlinné produkty sú bez cholesterolu.

Žlté tekvice dodávame spracované vo forme kociek 10x10mm v zmrazenom stave.

Cuketa

  • Vyšľachtená cuketa

Druh letnej tekvice, cuketa, je bežne k videniu v domácich zeleninových záhradkách. Cuketa má tenkú, jedlú zelenú kožu, krémovo bielu dužinu a mäkké semená, vyznačuje sa jemnou chuťou a v surovom stave má chrumkavú a šťavnatú štruktúru. Cuketa je nutrične bohatá a veľmi dobrá pre vaše celkové zdravie. Letná tekvica obsahuje až 95 percent vody, čiže má prirodzene nízky obsah kalórií a je dobrou voľbou, ak sa snažíte schudnúť. Cuketa je výborným zdrojom antioxidantov a vitamínov, ktoré pomáhajú posilniť imunitu, podporujú zdravie a spomaľujú proces starnutia.

Cuketa sa spracováva vo forme kociek 10x10mm, mrazí a balí podľa požiadaviek.

 

ČEĽAĎ ĽUĽKOVITÝCH RASTLÍN

Paprika

Červená paprika, zelená paprika a melange (miešaná paprika)

Capsicum, Capsicum annuum L.

  • Vyšľachtená sladká paprika.

Plody rastlín druhu Capsicum majú rôzne názvy v závislosti od typu a miesta pestovania. Veľký, neštipľavý typ sa nazýva červená paprika a zelená paprika. Červené, žlté a oranžové odrody sú sladšie ako zelené odrody. Červená paprika je bohatá na vitamín A, C a B6 a zelená paprika je dobrým zdrojom vitamínu C, B6 a kyseliny listovej.

Mrazená paprika sa líši od iných druhov zeleniny v tom, že môže byť uskladnená po dobu až 6 mesiacov a v mrazenom stave si lepšie udrží farbu. Blanšírovanú papriku je možné skladovať v mrazenom stave po dobu až 1 roka. Všetky naše plody papriky sú starostlivo vyberané so zameraním na rovnomerné sfarbenie s vylúčením všetkých kusov s vráskavým povrchom, či kusov s mäkkými škvrnami. Následne sú očistené, sekané a balené do dvoch kategórií: nakrájané na prúžky alebo kocky.

Delikátna sušená červená paprika

  • Vyšľachtená sladká a štipľavá červená paprika

Neopakovateľná vôňa a výnimočná chuť sušenej sladkej a štipľavej papriky sú dôvody, prečo sa stalo toto korenie nenahraditeľným. Sušená paprika je bohato zastúpená vo východoeurópskej kuchyni a jej chuť sa môže líšiť od jemne sladkej až po ohnivo pálivú. Červená paprika je spracovávaná v srbskej oblasti v priebehu septembra a októbra a akonáhle je vysušená, je k dispozícii ako mleté sladké, či štipľavé korenie alebo drvené štipľavé korenie. Rovnako ako v prípade iných zeleninových surovín, vo výbere papriky sú rozhodujúce druhy, ktoré majú vysokú kvalitu sušiny. V priebehu rokov sa ukázalo, že najlepšia kvalita sa dosiahne, keď sú produkty vypestované z domácich semien. Srbská sušená paprika si zachováva plnú chuť pôvodnej zomletej suroviny, jedinečnú arómu a žiariacu červenú farbu. Paprika sa suší, spracováva a balí do požadovaných balení.

K dispozícii sú celé sušené plody, drvené alebo jemne mleté; v sladkej alebo štipľavej forme.

000