Tel: +421902901930

OVOCIE

 

Prečo zahrnúť ovocie do svojho jedálnička počas celého roku?

Pre jeho pozitívne vlastnosti na naše zdravie.

Ovocie je jednou zo základných zložiek zdravého stravovania sa. No napriek tomu nie je ovocie ako ovocie. Kvalitatívne vlastnosti a nutričné hodnoty sú ovplyvnené mnohými faktormi. Od spôsobu pestovania až po proces spracovania pre konečného zákazníka.

Ovocie, ktoré Vám ponúkame je pestované vo vysoko úrodnej pôde na území Srbska so zdravým životným prostredím. Výsledok je potom neporovnateľný s ovocím pestovaným hydroponicky. Veľký vplyv na chuť ovocných plodov má aj množstvo slnečných dní počas dozrievania a správny čas zberu. Kombinácia priaznivých podmienok, ktoré srbská príroda ponúka, je zárukou spokojnosti s vôňou, chuťou, vyváženým pomerom sladkosti a kyslosti.

Srbské kontinentálne ovocie zastáva prvé miesto v Európe podľa kritérií kvality, veľkosti plodov, chute, arómy, vône, vzhľadu a vysokého pomeru prirodzenej cukornatosti. Srbsko sa v roku 2015 stalo najväčším producentom a exportérom malín (Willamette, Meeker) na svete s celkovým objemom 79 000 ton/rok.

Prirodzene s klesajúcou kvalitou ovocia klesá cena a naopak. Dokonca niekedy aj samotný výrobca nabáda zákazníka pred konzumáciou ovocie prisladiť cukrom. Tu sa nachádza najpodstatnejší rozdiel medzi jednotlivými predajcami a ich prioritami. Z úcty k zákazníkovi je naším hlavným zámerom ponúkať výbornú chuť a kvalitu za najlepšie možné ceny.

Jahoda

Fragaria Vesca
odroda Senga Sengana

  • Vyšľachtená jahoda

Stredne skorá odroda, bohatá na vitamíny a minerály, ktorá poskytuje výraznú sladkú chuť.
Plody Senga Sengana majú tmavočervenú farbu. Prirodzene masívna dužina, s nízkym obsahom kyselín, avšak s výraznou chuťou a vysokým obsahom fruktózy, vhodná pre uskladnenie v mrazničke. Je ideálna pre použitie v zákuskoch, sorbetoch, ‘smoothies’, želé, kompótoch a šalátoch. Vďaka jej lesklým, šťavnatým a aromatickým plodom je známa a populárna medzi gurmánmi po celom svete.

Ovocie je spracované a zmrazené v troch rozličných kvalitatívnych triedach.

Malina

Rubus Idaeus L.
odroda Meeker a Willamette

  • Vyšľachtená malina

Meeker má veľké tmavočervené plody veľkosti náprstku s vysokým obsahom cukru a znamenitou chuťou. Rastlina je veľmi plodná s dlhým obdobím zberu a priebežným dozrievaním plodov. Odroda je vhodná pre konzumáciu čerstvých plodov, mrazenie, konzervovanie či ďalšie spracovanie.

Willamette má pevné, podlhovasté, takmer okrúhle plody tmavočervenej farby. Willamette má nižší obsah cukru, čo jej dodáva bohatú a jemne kyslastú chuť. Významná je pre jej skoré dozrievanie a je výbornou odrodou pre konzumáciu čerstvých plodov, mrazenie a konzervovanie.
Maliny sa v Srbsku pestujú na miernych, slnečných, svahovitých pôdach vo vyšších oblastiach s neznečisteným prostredím a spracúvajú sa v 4 kvalitatívnych triedach.

Višňa

Prunus Cerasus L.

  • Vyšľachtená višňa, známa tiež ako čerešňa višňová.

Je blízkou príbuznou sladkej čerešne obyčajnej, no jej plody majú kyslastejšiu príchuť a vyššie nutričné hodnoty. Jej fantastické tmavočervené trpkasté plody sú ideálne pre použitie v kuchyni.

Dr. Russel Reiter zo zdravotno-vedeckého centra Texaskej univerzity nedávno vedecky preukázal zaujímavé fakty ohľadom tradovaných mýtov o višniach. Objavil, že višne obsahujú značné množstvo melatonínu – hormónu produkovaného mozgovou epifýzou, ktorému je pripisované spomaľovanie starnutia a je účinný v boji s nespavosťou aj pásmovou chorobou. Višne taktiež obsahujú výhodnú kombináciu prospešných antioxidantov.

Skvelá kvalita a uspokojivé množstvá sú základnou charakteristikou pre višne zo srbskej oblasti. Toto ovocie sa spracováva, mrazí a balí v troch rozličných kvalitatívnych triedach: bez kôstky, s kôstkou a pyré.

Černica

Rubus Fructicosus L.
Krovinatá černica alebo ostružina

  • Vyšľachtená černica

Tieto sladké a šťavnaté bobule sú letnou delikatesou. Patria do čeľade ružovitých rastlín a rastú na kríkoch známych ako ostružiny v regiónoch severného mierneho pásma. Černica pozostáva z niekoľkých malých šťavnatých bobuliek, ktoré vo vzájomnom spojení tvorí delikátne ovocie. Černica má tmavo-fialové sfarbenie a veľmi jemný vonkajší povrch.

Ideálne podnebie srbských regiónov umožňuje pestovanie černíc vo výnimočne dobrej kvalite. Najznámejšia odroda je černica Thornfree. Toto ovocie je ideálne konzumovať čerstvé, alebo zamrazené v priebehu niekoľkých dní po zbere.

Môžu byť rovnako spracované do džemov, či lekvárov, alebo zavárané a priniesť tak do domácnosti krásne letné spomienky v období jesene, či zimných dní.
Naše ovocie je spracované a balené do troch rôznych kategórií: rollend, confiture a pyré.

Slivka

Prunus domestica

  • Vyšľachtená slivka

Slivka domáca je najčastejšie sa vyskytujúci pestovaný druh slivky v Európe. Z jej plodov sa vyrábajú aj sušené slivky. Jednou z najzastúpenejších odrôd je odroda Stanley. Farby plodov sa líšia podľa rôznych odrôd, od zelenej a žltej, cez červenú, či fialovú až po takmer čiernu, často s bielo-šedým voskovým povrchom. Plod je veľký, skôr veľmi sladký, ako silne aromatický. Slivky majú vysoký obsah draslíka a vitamínu C a K, sú dobrým zdrojom vlákniny a môžu byť konzumované za čerstva, v sušenom stave, alebo vo forme zaváranín, džemov, želé, a džúsov. Jednou z unikátnych vlastností sliviek je ich schopnosť zvýšiť vstrebávanie železa v tele a pomáhajú pri budovaní silnejšieho imunitného systému. Slivky sa často používajú v rôznych druhoch alkoholických nápojov, zvlášť v oblastiach strednej a východnej Európy, vrátane slivovice – známej pálenky zo sliviek.

Sezóna sliviek začína v máji a pokračuje až do októbra. Rovnako ako všetky naše produkty, aj slivky pochádzajú z ekologicky zdravého prostredia, z poľnohospodárskych statkov a od individuálnych pestovateľov. Toto ovocie sa spracováva, mrazí a balí v troch rozličných kvalitatívnych triedach: bez kôstky (polené), s kôstkou a pyré.

000